OBEZİTE

Tüp Mide Ameliyatı Olanlar Nasıl Kilo Veriyor?

Tüp mide ameliyatı operasyonlarında uzman doktorlarımız mide hacmini küçültmekte ve hastaların düzenli diyet listeleri ile kilo vermeleri sağlanmaktadır.

Mide küçültme ameliyatı olarak da bilinen tedaviler, obezite tedavisinde uygulanan cerrahi müdahalelerdir. Bu ameliyatların nasıl yapıldığı merak edildiği gibi Tüp Mide Ameliyatı Fiyatları 2022 da merak edilen konular arasına girmiştir. Fiyat skalası, klinik veya devlet hastanesinde yapılmasına göre değişiklik gösterir. Başarılı sonuçlar alınması için mutlaka uzman bir doktor tarafından ameliyat yapılmalıdır.

Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

İlk kez 1988 yılında denemeleri yapılan tüp mide ameliyatı, zayıflama ameliyatlarının parçası olarak görüldü. Zamanla geliştirildi ve günümüzde teknolojik gelişmelerle birlikte başarılı sonuçlar elde edildiği görülmeye başladı. Tüp Mide Ameliyatı 2022 yılında obezite tedavisinde daha çok tercih edilmektedir.

Ameliyatlarda kapalı ameliyat tekniği kullanılmaktadır. Bu sayede büyük kesiler açılmaz ve kanama riski azaltılır. Açılan küçük kesilerden midenin %80 veya %90’lık kısmı alınır. Diğer ameliyatlarda olduğu gibi bağırsaklara herhangi bir müdahalede bulunulmaz.

Ameliyat ardından iyileşme süreci 3-4 gün kadar kısadır. Hastalar, ilk 3 gün müşahede altında tutulur. Kanama ve enfeksiyon komplikasyonları olup olmadığı kontrol edilir. Bu sürede sıvı ile beslenilir ve daha sonra püre ile beslenme sürecine geçilir. Kısa vadede hasta günlük yaşamına devam edecek duruma gelir.

Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Kilo Verdirir?

Ameliyatın amacı midenin hacmini küçültmektir. Mide hacmi küçülen insanlar, normalde yediğinden daha az yemekle tok hissetmeye başlarlar. İleri derece obezite hastalarının büyük kısmı tokluk hissine ulaşamadığından hastalıkları daha da ilerlemektedir. Ameliyat sonrasında ise küçük porsiyonlar tüketilse de hasta tok hissedecektir. Kilo verilmesi için elbette beslenme düzenine dikkat edilmeli, mümkünse sporla birlikte saha sağlıklı kilo verilecek bir hayata alışılmalıdır.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrasında Beslenme  

Tüp Mide Ameliyatı sonrası beslenme düzenine çok dikkat edilmesi gerekir. Bu noktada diyetisyenlerimiz, tamamen size özel bir beslenme listesi hazırlayacaktır. Fiziksel ve psikolojik durumunuz, beklentileriniz doğrultusunda liste hazırlanır. Ameliyat ardından hastalar istedikleri tüm gıdaları tüketebilirler. Sadece 1-2 hafta boyunca az yemek yenmesi ve sıvı ile katı besinlerin bir arada tüketilmemesi tavsiye edilir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s