HABER

İngiltere Transseksüel Gençlerin Tıbbi Bakımını Elden Geçiriyor

İngiltere’deki Ulusal Sağlık Servisi Perşembe günü yaptığı açıklamada, hormon ve diğer cinsiyet tedavileri arayan ergenler için daha yaygın ve kapsamlı bir tıbbi bakım ağı lehine ülkenin tek genç cinsiyet kliniğini kapattığını duyurdu.

Kapatma kararı, 1990’lardan bu yana binlerce transseksüel hastaya hizmet veren Londra’daki Tavistock kliniğinin dışarıdan incelenmesinin ardından geldi. Halen devam etmekte olan inceleme, uzun bekleme süreleri, yetersiz ruh sağlığı desteği ve cinsiyet tedavisi isteyen gençlerin sayısındaki artış da dahil olmak üzere çeşitli endişeleri gündeme getirdi.

İngiltere’de transseksüel gençlere yönelik hizmetlerin elden geçirilmesi, kamulaştırılmış sağlık sistemlerine sahip bazı Avrupa ülkelerindeki tıbbi uygulamalardaki kayda değer değişimin bir parçası. Bu ülkelerdeki bazı doktorlar, sayılardaki artışın yanı sıra tıbbi geçişlerin uzun vadeli güvenliği ve sonuçlarına ilişkin verilerin yetersizliğinden endişe duyuyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nde ergenlerin cinsiyet bakımı konusunda uzmanlaşmış doktorlar Avrupa’daki reformlar hakkında karışık duygulara sahiptir. Birçoğu transseksüel gençlere yönelik daha kapsamlı sağlık hizmetlerine ve tedavilerle ilgili daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulduğu konusunda hemfikir olsa da, değişikliklerin bazı eyaletlerde bu tür hizmetlerin tamamen yasaklanmasına yönelik artan siyasi hareketi körükleyeceğinden endişe ediyorlar.

“Herkes için güvenlik standartlarını korurken bakımın bireyselleştirilmesini sağlayacak çizgiyi nasıl çizeceğiz? İşte biz de bunu çözmeye çalışıyoruz,” diyor plastik cerrah ve transseksüel olan Dünya Transseksüel Sağlık Profesyonelleri Derneği’nin gelecek dönem başkanı Dr. Marci Bowers. “Bu kararları vermesi gerekenler sahadaki insanlardır, Washington’daki ya da eyalet yasama organlarındaki insanlar değil.”

N.H.S., Tavistock kliniğindeki mevcut hastaların Londra ve Manchester’daki çocuk hastanelerindeki iki yeni merkeze nakledilmeden önce burada bakım almaya devam edebileceklerini söyledi. Yeni klinikler ülkedeki toplumsal cinsiyet hizmetlerini genişletirken, çocukların otizm, travma ve ruh sağlığı sorunları için yeterli şekilde tedavi edilmesini sağlayacak. Uzmanlar ayrıca cinsiyet ilaçları üzerine klinik araştırmalar yürütecek.

Ülkenin genç cinsiyet kimliği hizmetlerinin dış incelemesinin başkanı Dr. Hilary Cass, geçen hafta N.H.S. İngiltere başkanına yazdığı bir mektupta, ergenlik engelleyicilerin kullanımı hakkında “kritik derecede önemli cevaplanmamış sorular” olduğunu yazdı.

Büyük ölçüde geri dönüşümlü olan ergenlik engelleyicileri, genç hastalara kalıcı tıbbi değişiklikler hakkında ağır kararlar vermeleri için zaman kazandırmayı amaçlamaktadır. Ancak Dr. Cass, bu ilaçların reçete edildiği ergenlerin çoğuna, istedikleri takdirde gidişatı tersine çevirmek için destek verilip verilmediğini sorguladı.

Tavistock, 2011’de sadece 250 iken 2021’de 5.000’den fazla hasta sevki aldı. Yönlendirme isteyen hastaların türleri de son on yılda değişti. Klinik açıldığında, öncelikle doğumda erkek olarak atanan çocuklara hizmet veriyordu. Geçen yıl, hastaların üçte ikisi doğumda kız olarak atandı.

Hasta sayısının neden bu kadar büyük bir artış gösterdiği ya da bu artışın neden transseksüel erkek çocuklardan kaynaklandığı belirsiz.

İngiltere’deki transseksüel savunucuları değişiklikleri memnuniyetle karşıladı ancak gençlerin bakımını nasıl etkileyeceği konusunda hala pek çok soru işareti olduğunu vurguladı.

Transseksüel ve cinsiyet çeşitliliği olan gençlere yönelik bir savunuculuk grubu olan Mermaids’in CEO’su Susie Green, “Haberler konusunda iyimseriz, ihtiyatlı bir iyimserlik içindeyiz,” dedi. “İlk randevunuzu almak için iki buçuk yıllık bir bekleme listesi var. Bu nedenle gençlerin yaşadığı sıkıntıları gördük.”

Ancak yetişkin bir transseksüel kızı olan Bayan Green, grubun ruh sağlığı hizmetlerine tıbbi bakımdan daha fazla öncelik verilip verilmeyeceği konusunda endişeli olduğunu söyledi. Green, cinsiyet çeşitliliğinin ruhsal bir bozukluk olarak ele alınmaması gerektiğini söyledi.

Bayan Green, “Tıbbi müdahaleye erişim açısından daha fazla engel konulmasını istemeyiz” dedi.

2020 yılında, Tavistock’un eski bir hastası olan Keira Bell, kliniğe karşı oldukça ses getiren bir davaya katıldı. Bell, “sosyal hizmet uzmanlarıyla yaptığı bir dizi yüzeysel konuşmanın ardından” 16 yaşında ergenlik engelleyicileri aldığını ve 20 yaşında göğüslerini aldırdığını ve daha sonra pişman olduğunu iddia etti.

Bir yüksek mahkeme başlangıçta 16 yaşından küçük çocukların bu tür tıbbi müdahalelere rıza gösterecek olgunlukta olmadıklarına hükmetti. Ancak bu karar geçen yılın Eylül ayında bozuldu ve yargıçlar genç bir hastanın bilgilendirilmiş rıza gösterip gösteremeyeceğine “mahkemenin değil klinisyenlerin karar vermesi gerektiğine” hükmetti.

2020 yılında Tavistock çalışanları klinikteki tıbbi bakımla ilgili endişelerini dile getirince, N.H.S. Londra’da yaşayan ve klinikle bağlantısı olmayan bir çocuk doktoru olan Dr. Cass’i harici bir inceleme için görevlendirdi. Cass’ın ara raporu bu yılın Şubat ayında yayınlandı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s