SAÇ EKİMİ

Doktorlar, Eski Bir İlacın Günde Üç Kuruşa Yeni Saç Çıkardığını Söylüyor

Reklamlar her yerde – ve şişirilmiş iddialar da öyle: Bazen binlerce dolara mal olan özel şampuanlar ve bakımlar saçların uzamasını sağlayacaktır. Ancak saç dökülmesi konusunda uzmanlaşmış birçok dermatolog bu ürünlerin çoğunun işe yaramadığını söylüyor.

Yale Tıp Fakültesi’nde dermatolog olan Dr. Brett King, “Çoğu zaman “ciddi maliyetli” olan sonsuz sayıda işe yaramaz saç uzatma ilacı var” dedi. Yine de, “insanlar çaresiz olduğu için, bu tür saç uzatma ilaçları bol miktarda bulunmaya devam ediyor” diye ekledi.

Ancak o ve diğer dermatologlar, günde birkaç kuruşa mal olan ve birçok hastada saçları geri kazandıran ucuz bir tedavi olduğunu söylüyor. Bu, çok farklı bir şekilde kullanılan eski ve iyi bilinen bir saç dökülmesi tedavisi ilacı olan minoksidildir. Doğrudan kafa derisine uygulanmak yerine, çok düşük dozda haplar halinde reçete ediliyor.

Giderek artan bir grup dermatolog düşük doz minoksidil hapları sunsa da, tedavi çoğu hasta ve birçok doktor tarafından nispeten bilinmemektedir. Gıda ve İlaç Dairesi tarafından bu amaç için onaylanmamıştır ve bu nedenle dermatolojide yaygın bir uygulama olan etiket dışı reçete edilmektedir.

George Washington Üniversitesi’nde dermatoloji profesörü ve başkanı olan Dr. Adam Friedman, “Bize etiket dışı haydutlar diyorum – taşımaktan gurur duyduğum bir unvan” dedi. Dermatologların ilaçların nasıl çalıştığını anlamak üzere eğitildiklerini ve bu sayede endikasyon dışı ilaçları deneyebildiklerini açıkladı. Dermatolojide, bir tedavinin yardımcı olup olmadığı genellikle açıktır. Kızarıklık geçer mi, geçmez mi?

Emory Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde profesör ve dermatoloji bölümü başkanı olan Dr. Robert Swerlick de aynı fikirde.

“İnsanlara yaptığımız çoğu şeyin etiket dışı olduğunu söylüyorum çünkü etiket üzerinde hiçbir şey yok” dedi. Standart tedavilerin etiket dışı olduğu deri pigment bozuklukları, deri iltihabı bozuklukları ve amansız kaşıntı gibi durumların uzun bir listesini verdi.

Kafa derisine sürülen bir losyon ya da köpük olan Rogaine’in etken maddesi Minoxidil, ilk olarak 1988’de erkekler için, ardından 1992’de kadınlar için onaylandı ve artık jenerik. İlacın saç uzatma tedavisi olarak kullanımı on yıllar önce tesadüfen keşfedilmiştir. Yüksek doz minoksidil hapları yüksek kan basıncını tedavi etmek için kullanılıyordu, ancak hastalar genellikle hapların vücutlarının her yerinde saç büyümesine neden olduğunu fark ettiler. Bunun üzerine üretici, sonunda Rogaine adını alan bir minoksidil losyonu geliştirdi ve saçsız kafalarda saç uzatmak için onaylattı.

Ancak dermatologlar losyon veya köpüğün bazı hastalar için, belki de almayı bıraktıkları için, özellikle etkili olmadığını söylüyorlar. Kafa derisine ulaşması gerekiyor – ve saçlar buna engel oluyor. Birçoğu, özellikle de kadınlar, yapışkan maddeyi saçlarında bırakmaktan hoşlanmadıkları için kullanmayı bırakıyor.

Rogaine’in şu anki sahibi Johnson and Johnson, yorum taleplerine yanıt vermedi.

Bazıları ise bu ilacın kendileri için işe yaramadığını düşünüyor. Minoxidil, saç köklerinde yeterli miktarda bulunabilen veya bulunmayan sülfotransferaz enzimleri tarafından aktif bir forma dönüştürülmelidir. İlaç ağızdan alındığında otomatik olarak aktif forma dönüştürülür.

Ancak düşük dozlu hapların keşfedilmesinin nedeni bu değildi. Bunun yerine, keşif 20 yıl önce yine tesadüfen gerçekleşti.

Avustralya’daki Melbourne Üniversitesi’nde dermatoloji profesörü olan Dr. Rodney Sinclair’in kadın tipi kelliği olan bir hastası vardı. Başının üstündeki saçlar seyrelmişti ve bu görünümden nefret ediyordu. Hastalarının çoğunda olanın aksine, Rogaine onda işe yaradı, ancak ilaçtan dolayı kafa derisinde alerjik bir döküntü gelişti. Yine de ilacı almayı bırakırsa saçları tekrar seyrelecekti.

Dr. Sinclair, “Bu yüzden sıkışıp kalmıştım,” diyor. “Hasta çok istekliydi ve bildiğimiz tek şey, bir hastanın topikal olarak uygulanan bir ilaca karşı alerjisi varsa, duyarsızlaştırmanın bir yolunun ağızdan çok düşük dozlar vermek olduğuydu.”

Dr. Sinclair bunu yapmak için minoksidil haplarını dörde bölmeyi denedi. Şaşırtıcı bir şekilde, düşük doz saçlarının uzamasını sağladı ancak yüksek doz ilacın asıl amacı olan kan basıncını etkilemedi.

Daha sonra, bir hapın kırkta biri kadar etkili dozlara inene kadar dozu daha da düşürdü ve ilacı rutin olarak reçetelemeye başladı. O ilk hasta hala ilacı kullanıyor.

2015’te Miami’de düzenlenen bir toplantıda Dr. Sinclair, düşük doz minoksidilin 100 ardışık kadında saç büyümesine yol açtığını bildirdi.

Bu sonuçları 2017 yılında yayınladı ve bazı hastaların rastgele minoksidil, diğerlerinin ise şeker hapı alacağı titiz çalışmalara ihtiyaç olduğunu belirtti. Ancak bu gerçekleşmedi. Şu ana kadar 10.000’den fazla hastayı tedavi ettiğini söylüyor.

Son zamanlarda artan sayıda saç dökülmesi dermatoloğu, yaşla birlikte normal bir durum olan erkek ve kadın tipi saç dökülmesi olan hastalara düşük dozlu haplar veriyor.

who qr qr lexsrv3 zippshare cisi academia git.elab tupmide bypass f1 f2 f3 f4 f5 f6 f7 f8 f9 a1

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s