SAĞLIK

Pickleball, Geleceğin Yaralanma Sporu mu?

Yakın zamanda oynanan bir pickleball maçı sırasında, 50 yaşındaki Nish Nadaraja topa doğru hızlı bir hamle yaptı. Top sadece birkaç metre uzağındaydı, ancak Kuzey Kaliforniya’da bir girişimci olan Bay Nadaraja ayaklarının birbirine dolandığını hissettiğini ve “ağır çekimde” kaldırıma düşmeye başladığını söyledi. Yine de dizleriyle kendini desteklemeyi ve raketiyle bir oyun oynamayı umuyordu.

Ama olmadı. “Yüzüstü düştüm,” dedi.

Karısı (ve çiftler rakibi) dinlenmesi gerektiğini düşünse de ağrı hafifti ve Bay Nadaraja bunu atlattı. “Antibiyotiğe ihtiyacım vardı,” diye kabul etti.

Bu, adını bir atıştırmalık ya da sandviç malzemesi ile paylaşan ancak bazen reklamı yapıldığından biraz daha tehlikeli olduğu kanıtlanan ulusal bir sansasyondan kaynaklanan bir başka yaraydı. Bir grup orta yaşlı oyuncu tenisten göç ederken ya da öğrenmesi kolay bir sporla yeni bir başlangıç yaparken, ağrılar oyunun düşük etkili ününe meydan okuyor.

Pickleball sakatlanmaları pandemiden önce de artıştaydı. The Journal of Emergency Medicine dergisinde 2019 yılında yayınlanan bir analiz, 2017 yılında 19.000 pickleball yaralanması olduğunu ve bunların yüzde 90’ının 50 yaş ve üzerindeki kişileri etkilediğini tahmin ediyor.

Ping-Pong, tenis, badminton ve satrancın bir parçası olan pickleball, whiffle-ball benzeri bir küreye bir ağ üzerinden raketle vurmayı içerir. Oldukça sosyal olan bu oyun genellikle mini tenis kortu gibi küçük bir alanda çiftler halinde oynanır ve çok az koşu gerektirir. Hatta filenin yanında davetkar bir şekilde Mutfak olarak bilinen küçük bir alan bile vardır. Ne yanlış gidebilir ki?

Pickleball eğitmeni, eski profesyonel oyuncu ve kendisini Pickleball Doktoru olarak pazarlayan fizyoterapist Noe Sariban, “Aşil incinmeleri veya yırtıkları, omuz sorunları, rotator manşet yaralanmaları, disk yaralanmaları gibi bel sorunları, kas incinmeleri” diyor. Ve tabii ki, genellikle tenisçi dirseği olarak bilinen lateral epikondilit var – şimdi de pickleball dirseği.

Bay Sariban, “Pickleball kulağa aptalca bir ismi olan bir oyun gibi geliyor ama bu bir spor” dedi. “Bocce topu değil.”

Kuzey Kaliforniya’da bir girişimci olan Nish Nadaraja, kısa bir süre önce bir pickleball maçı sırasında yüzüstü düştü.Credit…Christie Hemm Klok for The New York Times
Geçen yıl Injury Epidemiology dergisinde yayınlanan pickleball ile ilgili acil servis ziyaretlerinin analizine göre, yaralanma sayısı 2010’dan 2019’a kadar “hızla arttı”. Makale, 60 yaş üstü kişiler arasındaki yaralanmalara odaklandı çünkü bu demografik gruptaki oyuncular ziyaretlerin yüzde 85’ini oluşturuyordu. En yaygın yaralanmalar burkulma, incinme ve kırıklardı.

Çalışma, 2018 yılı itibariyle 60 yaş ve üzeri kişiler arasında pickleball ile ilgili acil servis ziyaretlerinin sayısının tenis ziyaretlerine eşit olduğunu ortaya koymuştur. Birçok pickleball oyuncusu daha yaşlıdır; ortalama yaş 38’dir, ancak kendisini sporun yönetim organı olarak adlandıran USA Pickleball’a göre, tüm “çekirdek” oyuncuların yarısı – yani adanmışlar – 55 yaş ve üzerindedir. Genel olarak, yaşlı vücutların gençlere kıyasla mevcut gerginliklere sahip olma olasılığı daha yüksektir ve bu gerginlikler kolayca artabilir.

Pickleball’un Büyüyen Cazibesi

Tenis, badminton ve pinponun bir karışımı olan bu spor uzun zamandır kült bir takipçi kitlesine sahip. Şimdi ise ana akım haline geliyor.

Pandemik Eğlence: Pickleball son yıllarda popülaritesini artırmaya başladı; koronavirüs pandemisi sırasında yeni aktivite arayışları birçok insanı “pickler” haline getirdi.
Bir İş Fırsatı: Büyüyen spor, popülerliğinden para kazanmaya hevesli yatırımcıları cezbetti, kortlar açtı ve yiyecek ve diğer eğlence seçeneklerini ekledi.
Bir Tenis Oyuncusunun Bakış Açısı: Seattle kortlarında rekabetçi tenis oynayarak büyüyen bir Times köşe yazarı, tüm bu yaygaranın nedenini görmek için raketini eline aldı.
Evli, Yanında Pickleball ile: Çiftler pickleball kortlarında evleniyor, resepsiyonlarında oyunlara ev sahipliği yapıyor ve bu sporu düğünlerine dahil etmenin başka yollarını buluyorlar.
Ancak pickleball her yaşta aldatıcı bir şekilde zorlayıcıdır. Westchester County, N.Y.’de ortopedist olan Dr. Neil Roth, hızlı durma ve başlama, çok sayıda ciğer atma ve bükülme gerektirdiğini söylüyor. Ve küçük bir kortta efor zararsız göründüğünden, oyuncular vücut için göründüğünden daha zor olan bir oyun yapmak için uzanma veya eğilme eğilimindedir. Teniste yeni bir oyuncu uzaktaki bir topu kovalamayı düşünmeyebilir, oysa pickleball’da eğilmek, uzanmak, hücum etmek daha caziptir.

Dr. Roth bu ay, sağ kolunu başının üzerine kaldırdığında dayanılmaz bir ağrı hisseden 53 yaşındaki bir hastasıyla görüştü. Dr. Roth’un Los Angeles Dodgers ve California Angels için çalıştığı dönemde sıkça karşılaştığı bir durum olan labrum yırtığı, pickleball’dan kaynaklanan bir sakatlık olarak ortaya çıktı; tenis ve yüzmeden kaynaklanan vakaları da tedavi etti.

who qr qr lexsrv3 zippshare cisi academia git.elab tupmide bypass f1 f2 f3 f4 f5 f6 f7 f8 f9 a1

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s